Moskitiera w poprawny sposób zamontowana na oknie znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu, ponieważ nawet przy otwartym oknie nie trzeba martwić się o owady. Dodatkowy element w oknie to jednak jednocześnie dodatkowa przestrzeń do sprzątania. Jak czyścić moskitiery sprawiając, że przez długi czas będą one wyglądać jak zupełnie nowe?

Czyszczenie moskitiery i jej budowa

Aby dowiedzieć się, jak wyczyścić moskitierę skutecznie trzeba najpierw zrozumieć, które jej części wymagają zdecydowanie najwięcej uwagi. Z tego względu krótko omawiamy najważniejsze części budowy takiego zabezpieczenia.

Siatka jest głównym elementem moskitiery i składa się z cienkich nici lub włókien ułożonych w regularne wzory. Materiałem najczęściej używanym do produkcji siatki jest nylon lub poliester. Siatka jest gęsto spleciona, aby uniemożliwić przechodzenie owadów, a jednocześnie zapewniać odpowiednią wentylację i widoczność. Moskitiery mają także różne elementy montażowe, które umożliwiają ich zamocowanie w oknach, drzwiach lub łóżkach. Mogą to być klipsy, magnesy, prowadnice, uchwyty lub inne elementy, które utrzymują moskitierę na swoim miejscu i umożliwiają łatwe otwieranie i zamykanie.
moskitera na oknie
Dokładniejsza budowa zależy już od tego, jaki rodzaj zostanie wykorzystany przy danej realizacji. W przypadku moskitier rolowanych obecny jest dodatkowy mechanizm rolowania, który pozwala na łatwe rozwijanie ii zwijanie siatki. Mechanizm rolki jest umieszczony w obudowie, a siatka jest nawinięta na specjalną rurkę. Można ją rozwinąć i zwijać przy pomocy przycisków, rączki lub łańcuszka. Natomiast standardowe moskitiery ramkowe mają dodatkowo ramkę wykonaną z lekkiego materiału, takiego jak aluminium lub tworzywo sztuczne. Ramka zazwyczaj ma kształt prostokąta, zależnie od wymiarów okna lub drzwi, na które jest przeznaczona. Siatka jest mocowana do tej ramki za pomocą specjalnych klipsów lub listewek.

Jak wyczyścić moskitierę i czy można to robić?

Czyszczenie moskitiery można przeprowadzać, a wręcz warto to robić, jako że jest to jedna z metod dbania o element ochronny. Czysta moskitiera dużo lepiej spełnia swoje zadanie, ponieważ nie blokuje przepływu czystego powietrza z zewnątrz. Moskitiery mogą łapać nie tylko owady, ale także kurz, pyłki roślinne i inne alergeny. Czyszczenie moskitier pomaga utrzymać higienę w pomieszczeniach. Jest to szczególnie istotne dla alergików, odczuwających negatywne skutki obecności dużej ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Co więcej, czyszczenie moskitier przeprowadzane regularnie może przyczynić się do ich dłuższej trwałości. Zanieczyszczenia i brud niestety powodują uszkodzenia materiału, zwłaszcza gdy pozostają na moskitierze przez dłuższy czas. Regularne czyszczenie pozwala utrzymać moskitierę w dobrym stanie i przedłuża jej żywotność.

Wiedząc, jak wyczyścić moskitierę można również pozytywnie wpłynąć na jej skuteczność. Jeśli siatka jest brudna, zabrudzona lub zatkana, jej skuteczność w powstrzymywaniu owadów może być zmniejszona. Czyszczenie moskitiery pomaga usunąć wszelkie przeszkody i utrzymać siatkę w idealnym stanie, zapewniając skuteczną ochronę przed owadami.

Jak czyścić moskitiery – praktyczne wskazówki

W ramach czyszczenia moskitiery można użyć miękkiej szczotki lub nawet odkurzacza ze specjalną końcówką do czyszczenia. W ten sposób da się usunąć wstępnie sypkie zanieczyszczenia. Gdy moskitiera jest mocno zabrudzona, przyda się mokra gąbka i niewielka ilość detergentu. Delikatnie pocierając gąbką o siatkę, można rozpuścić większe zanieczyszczenia, a następnie je usunąć. Nie można jednak pozwolić sobie na zbyt mocne szorowanie, jako że niestety może to doprowadzić do trwałego zniszczenia siatki. Po zakończeniu czyszczenia warto spłukać moskitierę czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu. Jeśli moskitiera jest zamontowana na stałe i podczas czyszczenia pozostała na oknie, to wyschnie naturalnie. W przeciwnym razie moskitierę należy dokładnie wysuszyć jeszcze przed ponownym założeniem jej na okno. Zapraszamy do kontaktu w sprawie montażu moskitier w Krakowie.

 

 

żaluzja okienna

Zapraszamy do naszego salonu

ul. Kazimierza Wielkiego 40, 30-078 Kraków
tel.: 12 422 23 16

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy!