Oprócz klasycznych rolet jednym z najczęstszych wyborów wśród naszych klientów są specjalne moskitiery, których obecność w dużym stopniu wpływa na komfort podczas letnich miesięcy. Sama decyzja o założeniu moskitier to jednak nie wszystko – trzeba również wziąć pod uwagę to, jak zmierzyć okno do moskitiery. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega podstawowy proces przygotowania do założenia takiego elementu na okno.

Czym jest moskitiera?

Moskitiera to specjalna siatka lub materiał używany do zabezpieczania okien, drzwi lub łóżek przed owadami, zwłaszcza komarami i innymi muchami. Jej głównym celem jest zapobieganie przedostawaniu się owadów do pomieszczeń, umożliwiając jednocześnie przepływ powietrza. Moskitiery są zwykle wykonane z lekkiego, wytrzymałego materiału, który jest dostatecznie gęsty, aby powstrzymać owady, ale jednocześnie umożliwia przepływ powietrza. Najczęściej spotykanym materiałem używanym do produkcji moskitier jest nylon lub poliester, choć istnieją także moskitiery wykonane z siatki metalowej.

Dobrze wykonane moskitiery skutecznie chronią przed ukąszeniami owadów, w tym szczególnie komarów, które są wyjątkowo uciążliwe w sezonie letnim. Moskitiery odgrywają istotną rolę w ochronie zdrowia. Owady, takie jak komary, mogą przenosić różne choroby, takie jak malaria, denga, wirus Zika i inne. Stosowanie moskitier jest skutecznym sposobem ograniczania ryzyka zakażenia przez te choroby. Odpowiednio dopasowane siatki można również stosować tam, gdzie rosną rośliny doniczkowe, w ten sposób chroniąc je przed zarazami wywoływanymi przez szkodniki.

Jak wymierzyć okno do moskitiery – sposób montażu siatki

W przypadku okien z ramą montaż moskitiery odbywa się poprzez zamontowanie ramki na stałe wokół otworu okiennego. Siatka jest mocowana do tej ramki za pomocą specjalnych klipsów lub listewek. Nieco inaczej cały proces prezentuje się wtedy, gdy w praktyce mają zostać wykorzystane moskitiery rolkowe, ponieważ w tej metodzie moskitiera jest montowana na prowadnicach umieszczonych po bokach okna. Można ją swobodnie rozwijać i zwijać przy użyciu mechanizmu rolkowego.

Sposób montażu moskitiery zależy więc w dużej mierze od jej rodzaju. Zajmujemy się profesjonalnym montażem takich rozwiązań już od wielu lat, dlatego doskonale wiemy, jak zaplanować taki proces. Podczas realizacji bierzemy pod uwagę życzenia klientów, starając się dopasować moskitierę w taki sposób, aby spełniania ona nawet najwyższe wymagania pod względem jakości oraz skuteczności.

moskitera na oknie

Jak zmierzyć okna do moskitier?

W pierwszej kolejności podczas realizacji wspólnie z klientem decydujemy, jaki rodzaj moskitier ma zostać wykorzystany. Na bazie tego możemy zaplanować, jakie wymiary będą nam potrzebne do zaplanowania montażu. W przypadku moskitiery ramkowej mierzymy szerokość wnęki okiennej w trzech punktach: na górze, na środku i na dole. Największy z tych pomiarów będzie wyznaczał szerokość moskitiery. Natomiast w przypadku moskitiery rolowanej konieczne jest zmierzenie szerokości samego skrzydła okiennego od jednej krawędzi do drugiej.

Konieczne jest także wyznaczenie wysokości moskitier. Moskitiera ramkowa wymaga zmierzenia wysokości wnęki okiennej w trzech punktach: po lewej stronie, w środku i po prawej stronie. Ponownie największy z tych pomiarów będzie docelową wysokością moskitiery. Nieco inaczej wygląda proces pomiaru przygotowujący do założenia moskitiery rolowanej, ponieważ w tym układzie mierzy się wysokość wnęki okiennej od dolnej do górnej krawędzi.

Jak zmierzyć okno do moskitiery – ogólne wskazówki

Opisany powyżej proces wyznaczania pomiarów jest jedynie podstawowym opisem, który nie zawsze ma zastosowanie. Bardzo dużo zależy od tego, jaka moskitiera ma zostać zamontowana, ponieważ jej budowa wpływa na proces montażowy. Ze względu na stopień skomplikowania metod pomiarowych oferujemy profesjonalną usługę pomiaru, podczas którego zbierzemy wszystkie informacje niezbędne do późniejszego montażu moskitiery na właściwym miejscu. Po więcej informacji na temat moskitier w Krakowie zapraszamy do kontaku!

żaluzja okienna

Zapraszamy do naszego salonu

ul. Kazimierza Wielkiego 40, 30-078 Kraków
tel.: 12 422 23 16

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy!