Nadmierne nasłonecznienie pomieszczeń w okresie letnim jest często kojarzone negatywnie i trudno się temu dziwić. W taki sposób powietrze w budynku bardzo szybko się nagrzewa, co zmniejsza komfort ogólny użytkowników. Zamiast tego warto skorzystać z rozwiązania, takiego jak rolety zewnętrzne. Jak zamontować takie akcesoria, dlaczego warto to zrobić?

Dlaczego warto posiadać rolety zewnętrzne?

Latem słońce często daje się we znaki, ponieważ podwyższa temperaturę powietrza, która osiąga wysokie wartości. Jest to problematyczne, ponieważ przez dyskomfort rozpraszamy się podczas wykonywania codziennych czynności, a także pracy. Ponadto zbyt jasne światło może stanowić zagrożenie dla naszego wzroku, jeśli jesteśmy na nie wystawieni zbyt długo. Warto dodać też fakt, że promienie słoneczne ograniczają widoczność na ekranach urządzeń elektrycznych, co może być szczególnie problematyczne w przypadku pracy biurowej. Właśnie z tego powodu warto skorzystać z rozwiązań, takich jak rolety.

Wyróżniamy rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Drugi rodzaj jest szczególnie wskazany, ponieważ umożliwia uzyskanie całkowitego zaciemnienia oraz może znacznie poprawić termiczne właściwości obiektu. Niektóre rolety zewnętrzne są także używane w celach antywłamaniowych, ponieważ stanowią dodatkową barierę do sforsowania. Zwykle montuje się je w kasecie natynkowej lub umieszczanej pod tynkiem, o ile jest to możliwe, czyli zwykle na etapie budowy budynku.
żaluzja okienna

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Montaż rolety zewnętrznej powinien być poprzedzony pewnymi przygotowaniami. Przede wszystkim należy dokonać odpowiednich pomiarów okien i wnęk okiennych z zewnętrznej strony, ponieważ tylko dzięki temu można zamówić właściwe produkty. Następnie powinno się zadbać o zaplecze techniczne, ponieważ bez dobrych narzędzi montaż może być utrudniony. W zależności od konkretnego modelu rolet, mogą to być: wkrętarka, wkręty, kołki rozporowe, młotek, poziomica, taśma pomiarowa, wiertarka i inne elementy potrzebne do montażu.

Poniżej przedstawiamy montaż zwyczajnej rolety natynkowej umieszczanej we wnęce okiennej, ponieważ jest to obecnie jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych rodzajów rolet. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie potrzebne elementy, czyli kaseta, prowadnice, roleta, linka, nawijak i wszelkiego rodzaju śruby i zaślepki.

Na początku należy połączyć prowadnice z kasetą, a następnie przyłożyć do okna i sprawdzić, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Następnie trzeba użyć ołówka i zaznaczyć na okiennicy (przez otwory w prowadnicach) punkty. Kolejnym elementem jest zdjęcie całości z okna i wykonanie otworów na śruby cienkim wiertłem. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworu dla linki, pod skrzynką na roletę (najlepiej zajrzeć do instrukcji w kontekście konkretnego miejsca). Kolejnym krokiem jest ponowne przyłożenie rolety wraz z prowadnicami i wkręcenie wkrętów do ramy okiennej. Później zdejmij osłonę skrzynki roletowej i opuść roletę, by odsłonić wnętrze kasety. Dzięki temu można będzie przykręcić ją do ramy okiennej. Następnie należy nałożyć taśmę na mechanizm i przełożyć przez wcześniej wykonany otwór. W międzyczasie należy też przykręcić prowadnicę taśmy. Zwijacz należy otworzyć i przykręcić za pomocą wkrętów. Później przymocowujemy taśmę i nawijamy ją w ilości dwóch-trzech zwojów. Następnie trzeba zamontować z powrotem obudowę zwijacza. Ostatnim elementem jest sprawdzanie poprawności działania mechanizmu oraz przykręcenie osłony kasety.

Montaż rolety zewnętrznej – wskazówki

Warto pamiętać, że powyższe wskazówki są ogólne, a konkretne instrukcje montażu mogą różnić się w zależności od modelu rolety i jej rodzaju. Dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcjami dostarczonymi wraz z produktami i postępować zgodnie z nimi. Jeśli nie ma się doświadczenia w montażu rolet zewnętrznych lub posiada się wątpliwości, zawsze można skonsultować się z fachowcem lub specjalistą, którzy pomogą w prawidłowym zamontowaniu rolet zewnętrznych w Krakowie. Zachęcamy do skorzystania z naszych produktów i pomocy ekspertów!

żaluzja okienna

Zapraszamy do naszego salonu

ul. Kazimierza Wielkiego 40, 30-078 Kraków
tel.: 12 422 23 16

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie? Chętnie na nie odpowiemy!